Alumni

Nadia Ali – Oregon Ballet Theatre, City Ballet of San Diego, Ballet Tucson
Marika Anderson – New York City Ballet
Alessandro Angelini – Eugene Ballet
Thomas Baker – Oregon Ballet Theatre, Ballet San Jose
Marielle Bingham – Indiana University Department of Dance
Candace Bouchard – Oregon Ballet Theatre
Ian Buchanan – Tulsa Ballet Theatre, Alberta Ballet, Smuin Ballet
Mesa Burdick – Sacramento Ballet
Brandy Caroline (Guthery) – A-WOL
Tessa Carter – University of Arizona School of Dance
Erica Castro – Burklyn Ballet Theatre
Andrew Champlain – The New School (NY)
Martina Chavez – Oregon Ballet Theatre
Henry Cotton – Pacific Northwest Ballet
Erika Crawford – Nevada Ballet Theatre
Betina D’Agnoluzzo – Bale Teatro Guaira
Hannah Davis – Oregon Ballet Theatre
Michael Davis – Kansas City Ballet
Ansa Deguchi – Oregon Ballet Theatre
Abigail Diedrich – Oregon Ballet Theatre
Alexa Domenden – Oregon Ballet Theatre
Sarah Fell – Nevada Ballet
Michael Garcia – The Juilliard School
Alexis Greenberger – Israeli Ballet, Sarasota Ballet, Suzanne Farrell Ballet, Boulder Ballet
Michell Hageman – The Juilliard School
Charlene Hannibal – Company C
Rachel Harrison – St. Louis Ballet
Adam Hartley – Oregon Ballet Theatre
Kathryn Hein – Ballet West II, Ballet West
Steven Houser – Oregon Ballet Theatre, Grand Rapids Ballet
Fiona Hoffman – The Julliard School
Justin Hughes – Ballet Idaho
Dominique Jenssen – Ballet Quad Cities
Elizabeth Kanning – Ballet Austin
Aubrey Kazimi – Ballet Arizona
Kangmi Kim – Oregon Ballet Theatre
Jordan Kindell – Oregon Ballet Theatre, Victor Ullate Ballet
Olga Krochik – Oregon Ballet Theatre
Austin Laurent – New York City Ballet
Colby Lewis – City Ballet of San Diego
Suzanne Limbrunner – Oregon Ballet Theatre, Miami City Ballet
Valerie Limbrunner (Limbrunner-Bartlett) – Oregon Ballet Theatre
Jessica Lind – Oregon Ballet Theatre
Elizabeth Lloyd – St. Louis Ballet
Betsy Lucas – Nevada Ballet Theatre
Ryan Lutu – Ballet Austin, Arcos Dance
Sarah Macdonald – North Carolina School of the Arts
Robin Mathias – Les Grands Ballet
Shea McAdoo – Oregon Ballet Theatre
Emily McGeehan – Carolina Ballet
Katherine Minor – Paris Opera Ballet School, Joffrey Ballet, Northern Ballet
Gracie Morton – Ballet Austin
Ashley Muangmaithong – San Francisco Ballet
Erin McCarthy – CalArts School of Dance
Janelle Meindersee – Nevada Ballet Theatre, Milwaukee Ballet, Madison Ballet
Jenny Meissner – Indiana University Department of Dance
Zuzu Metzler – Oregon Ballet Theatre
Katherine Monogue – Oregon Ballet Theatre
Kimberly Morse – St. Louis Ballet
Alexander Negron – Milwaukee Ballet
Adele Nickel – Liz Gerring Dance Company, University of Washington MFA
Kelsie Nobriga – Oregon Ballet Theatre
Kimberly Nobriga – Oregon Ballet Theatre
Taryn Nowels – Alberta Ballet
Olivia Ornelas – Oregon Ballet Theatre
Ellen Ostrom (Warren) – New York City Ballet
Emily Parker – Oregon Ballet Theatre
Hanh Pham – Oregon Ballet Theatre/Apprentice
Emily Pihlaja – Oregon Ballet Theatre/Apprentice, Spectrum Dance Theater
Emma Powers – Ballet San Jose
Abby Relic – Pacific Northwest Ballet
Lydia Relle – San Antonio Ballet, Ballet Arizona
Haley Roberts (Blaise) – Ballet Pensacola, Polaris Dance Theatre
Sam Rogers – The Julliard School, West Side Story on Broadway
Zoie Saludares – Oregon Ballet Theatre
Jacqueline Schiller – Carolina Ballet
Ian Schwaner – San Diego City Ballet
Ethan Schweitzer-Gaslin – Ballet Idaho
Crystal Serrano – San Antonio Ballet, Dance Theatre of Harlem
Chloe Shelby – Oregon Ballet Theatre
Elizabeth Shew – Alvin Ailey program at Fordam University, Bodystories: Teresa Fellion Dance
Grace Shibley – Oregon Ballet Theatre, San Francisco Ballet
Brian Simcoe – Oregon Ballet Theatre
Brent Slack-Wolfe – Oregon Ballet Theatre, Los Angeles Ballet
Ashley Dawn Smith – Oregon Ballet Theatre, Pacific Ballet Dance Theatre
Angela Snow – American Ballet Theatre, Princess Grace Foundation award winner
Rachel Stonedahl – Ballet Tucson
Macy Sullivan – The Julliard School, Caleb Teicher and Company, Dance Heginbotham
Katarina Svetlova – OBT, Deutsche Oper am Rhein in Düsseldorf, Germany
Emily Tedesco – Nevada Ballet Theatre
Rachel Tess – The Juilliard School, Les Grands Ballets Canadiens de Montreal, Gothenburg Opera Ballet, Rumpus Room Dance, Princess Grace Foundation award winner
Vanessa Thiessen – Oregon Ballet Theatre, Smuin Ballet
Lucas Threefoot – Oregon Ballet Theatre, Les Ballets de Monte Carlo, Danish Dance Theatre
Leanne Underwood – American Ballet Theatre
Maggie Weirich – San Francisco Ballet
Joseph Wharton – San Francisco Ballet
Sarah Whitehead – City Ballet of San Diego
Paige Wilkey – Oregon Ballet Theatre
Sarah Wilkerson – Ballet Tucson
Lily Wills – Carolina Ballet
Jessica Wyatt – Joffrey, Ballet Hispanico
Caroline Yamada – The Ailey School